Skip til hoved indholdet

Kulturnat 2021

Kulturnat 2019
Foto: Ard Jongsma

Kolding Kulturnat finder sted fredag d. 3. september 2021 kl. 16-24.


Kulturnatten er den største begivenhed i Kolding midtby. Den er arrangeret i et samarbejde mellem Kolding Kommune, City Kolding og lokale frivillige kræfter. 

Kulturinstitutioner, foreninger, restauratører m.fl. bidrager med aktiviteter på Kulturnatten.

Download programmet som pdf

Program

Musikprogrammet byder på musikaktiviteter og masser af koncerter på Kulturnattens to musikscener på Nicolai Plads Nord og i Borchs Gård

Kl. 15.00-16.00 Prøv Elbas i Kulturskolen Koldings popup butikker - Søndergade 26

Kl. 15.00-18.00 Lasse Jung - A.L. Passagen

Kl. 16.00-16.30 Kolding Mandskor – Nicolai Plads Nord

Kl. 16.00-17.00 Kulturskolen Kolding, medley med Juniorwindband / Windband / Concertband – Borchs Gård

Kl. 16.00-20.00 Musikelever fra Kolding Gymnasium laver små musikalske performances – Nicolai Plads Syd

Kl. 17.00-17.45 South City Gospel Choir – Nicolai Plads Nord

Kl. 17.00-17.50 Kulturskolen Kolding, medley med Funky Station / MGK Folkemusik / Rock On – Borchs Gård

Kl. 17.00-19.00 Prøv trompet, valdhorn og basun i Kulturskolen Koldings popup butikker - Søndergade 26

Kl. 17.00-24.00 Musik ved Café Razz – Låsbybanke 

Kl. 17.45-18.15 Far/søn-korworkshop i Sct. Nicolai Kirke – Nicolai Plads Syd  

Kl. 18.00-18.45 Jazz Street Parade – Rundt i gaderne

Kl. 18.15-18.45 Songs of Asger – Nicolai Plads Nord

Kl. 18.30-19.15 Jazzband Kolding – Borchs Gård

Kl. 18.30-21.30 Soc Chris - A.L. Passagen

Kl. 18.45-19.15 Far/søn-korworkshop i Sct. Nicolai Kirke – Nicolai Plads Syd  

Kl. 19.00-21.00 JM's Lille Bigband - Låsbybanke

Kl. 19.15-20.00 Jazz Street Parade – Rundt i gaderne

Kl. 19.15-20.00 JOS Band – Nicolai Plads Nord

Kl. 19.30 Nordic Song Festival (koncert) – Nicolai Scene (entré)

Kl. 19.30-21.30 Burlesque & Jazz – Kolding Egnsteater

Kl. 19.45-20.30 John Made Jon – Borchs Gård

Kl. 20.00-20.30 Dryp af fællessang i Sct. Nicolai Kirke – Nicolai Plads Syd  

Kl. 20.00-23.00 Elektronisk Lounge med MGK Syd Elektronisk Musik og Lydkunst – R10, Riberdyb

Kl. 20.30-21.15 RÅSTOFF – Nicolai Plads Nord

Kl. 21.00-21.30 PVSO – Borchs Gård

Kl. 21.15-21.45 Dryp af fællessang i Sct. Nicolai Kirke – Nicolai Plads Syd  

Kl. 21.45-22.30 Aerosmith Tribute – Nicolai Plads Nord

Kl. 22.00-22.45 Luca Stereo – Borchs Gård

Kl. 22.00-24.00 Jesper Gade - A.L. Passagen

Kl. 23.00-23.45 The Mysterious Mister Jones – Nicolai Plads Nord

Kl. 23.15-23.55 Batsheba – Borchs Gård

Kulturnatten byder på masser af danseopvisninger på Dansescenen på Banegårdspladsen, teatersport på Knudepunktet og andre "teatralske" oplevelser.

Kl. 16.00-18.00 Teatersport for børn med Teaterskolen Dorothea – Knudepunktet

Kl. 16.00-20.00 Mød Dronning Dorothea Teatret i udklædning – Nicolai Plads Syd

Kl. 16.00-22.00 Mød medlemmer af Christian 5.s hof. Skuespillere bringer fortiden til live med spændende og sjove fortællinger – Koldinghus

Kl. 16.30-16.55 Husted Dans – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 17.00-17.20 Allingham Dance Team – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 17.00-19.00 Cosplay Walk ved Efterskolen EPOS – Rundt i gaderne

Kl. 17.25-17.50 Elin & Børge Jensen DANS – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 17.55-18.15 Aziza & Ensemble Amira – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 18.00-20.00 Teatersport for unge med Teaterskolen Dorothea – Knudepunktet

Kl. 18.20-18.30 Dance Studie v. Majken Hauge – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 18.35-18.55 Munkevænget Linedance – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 19.00-19.25 Elin & Børge Jensen DANS – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 19.30-19.50 Allingham Dance Team – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 19.30-21.30 Burlesque & Jazz – Kolding Egnsteater

Kl. 19.55-20.15 Aziza & Ensemble Amira – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 20.00-22.00 Teatersport for voksne med Teaterskolen Dorothea – Knudepunktet

Kl. 20.20-20.45 Elin & Børge Jensen DANS – Dansescenen, Banegårdspladsen

Kl. 20.50-21.10 Husted Dans – Dansescenen, Banegårdspladsen

På Kulturnatten er der bl.a. farvefest ved Den Spanske Trappe, fokus på bydesign i Riberdyb, udstillingsåbninger i Staldgården og fri adgang til Koldinghus. 

Kl. 13.00-22.00 Oplev udstillingen ”Holkahesten – en kunstnersammenslutning på Bornholm” – Kolding Kunstforening, Borgerhuset

Kl. 15.00-16.00 Åbning af Designskolen Koldings Afgangsudstilling ”TRANSFORM samt ZELLE II. Gratis adgang – Museum Kolding, Staldgården

Kl. 15.00-17.00 Fernisering på udstillingen ”Endings Beginnings” – Nicolai Kunst og Design

Kl. 15.00-20.00 ”Mennesker og andre dyr”, kunstudstilling med Mogens Leander og Nina Maria Sestoft – Galleri Leander, Katrinegade 8

Kl. 16.00-22.00 Besøg Designskolen Koldings Afgangsudstilling ”TRANSFORM”. Gratis adgang – Museum Kolding, Staldgården

Kl. 16.00-22.00 Besøg Gestapo fængselscellen Zelle II. Gratis adgang – Museum Kolding, Staldgården

Kl. 16.00-22.00 Farvefest hos Trapholt: Gå i Verner Pantons fodspor og skab din yndlingsstol af halmballer – Den Spanske Trappe

Kl. 16.00-22.00 Gratis adgang til Koldinghus. Se slottets enestående restaurering, nyd den smukke udsigt fra Kæmpetårnet og besøg de tre særudstillinger – Koldinghus

Kl. 16.00-24.00 Open Office i R10. Kig forbi og få indblik i planerne og overvejelserne om den nye bydel Kolding Å – R10, Riberdyb

Kl. 23.00-00.30 Filmvisning (ude), ”Architecture After Politics” –  R10, Riberdyb 

Der er masser af gode oplevelser for børn og deres familier på Kulturnatten. Oplev bl.a. dyrefremvisning og festligt show med Sebastian Klein på Biblioteket, karusel og krea på Koldinghus og isskulptureven i Nicolai Gården.

Kl. 15.00-16.00 Prøv Elbas i Kulturskolen Koldings popup butikker - Søndergade 26

Kl. 15.00-16.30 Bamse Haute Couture workshop for familier og 7- 12 årige i Kulturskolen Koldings popup butikker - Søndergade 27

Kl. 15.00-18.00 Ice for kids - Isskulpturevent for børn og deres forældre – Nicolai Gården

Kl. 15.00-19.00 Prøv fotohold og saxofon i Kulturskolen Koldings popup butikker - Søndergade 26

Kl. 16.00-18.00 Teatersport for børn med Teaterskolen Dorothea – Knudepunktet

Kl. 16.00-20.00 Cafébod ved Kirkeibyen med akustisk musik, aktiviteter for børn m.m. – Nicolai Plads Syd

Kl. 16.00-20.00 Giv MC Klattens motorcykel gas – Nicolai Plads Syd

Kl. 16.00-20.00 Keglespil og konkurrencer hos Kegleklubben Skjold – Torvegade

Kl. 16.00-20.00 Mød Dronning Dorothea Teatret i fuld udklædning – Nicolai Plads Syd 

Kl. 16.00-20.00 Pulzion byder på aktiviteter og smagsprøver af Sund Skolemad – Torvegade

Kl. 16.00-22.00 Afprøv Christian 5.s karruselbane i Slotsgården – Koldinghus

Kl. 16.00-22.00 Farvefest hos Trapholt: Gå i Verner Pantons fodspor og skab din yndlingsstol af halmballer – Den Spanske Trappe

Kl. 16.00-22.00 Gæt en lort skattejagt – Kolding Bibliotek

Kl. 16.00-22.00 Oplev og prøv Kulturskolen Koldings mange musik- og billedkunsttilbud – Søndergade

Kl. 16.00-22.00 Prøv kræfter med håndarbejde og dekorer din egen badge – Koldinghus

Kl. 16.30-18.30 Dyrefremvisning ved Hansenberg Zoo – Kolding Bibliotek

Kl. 17.00-18.00 Festligt Show med Sebastian Klein – Kolding Bibliotek

Kl. 17.00-18.30 Blæktræer med noder & Tegning for 12-19 årige i Kulturskolen Koldings popup butikker - Søndergade 27

Kl. 17.00-19.00 Cosplay Walk ved Efterskolen EPOS – Rundt i gaderne

Kl. 17.00-19.00 Prøv trompet, valdhorn og basun i Kulturskolen Koldings popup butikker - Søndergade 26

Kl. 18.30-19.30 Dyremusikbingo - Kolding Bibliotek

Kl. 19.00-20.30 Magisk Photoshoot ved Efterskolen EPOS – Nicolai Plads Syd

Alt det, som ikke er musik, dans, teater osv. finder du her. Det gælder bl.a. fællesspisning i R10, Riberdyb, udebio i Nicolai Gården, Åbent Rådhus, leg og hurlumhej i Munkegade, wellness ved åen og en tur i tårnet ved Sct. Nicolai Kirke. 

Kl. 15.00-24.00 Leg i Munkegade – Munkegade

Kl. 16.00-16.10 Åbning af Kolding Kulturnat v. borgmester Jørn Pedersen – Borchs Gård

Kl. 16.00-20.00 Aktiviteter og konkurrencer ved 60+ FRISK – Torvegade

Kl. 16.00-20.00 Cafébod ved Kirkebyen med akustisk musik, aktiviteter for børn m.m. – Nicolai Plads Syd 

Kl. 16.00-20.00 #EAT THE WORLD, smagsprøver og konkurrence – Multikulturelt Forum Kolding – Akseltorv

Kl. 16.00-20.00 Keglespil og konkurrencer – Kegleklubben Skjold – Torvegade

Kl. 16.00-20.00 Musikelever fra Kolding Gymnasium laver små musikalske performances – Nicolai Plads Syd

Kl. 16.00-20.00 Mød Boblberg, online platform for nye fællesskaber, venskaber m.m. – Nicolai Plads Syd

Kl. 16.00-20.00 Mød de politiske partier – Akseltorv

Kl. 16.00-20.00 Prøv kræfter med vægtløftning og styrkeløft ved PFM Pure Performance – Torvegade  

Kl. 16.00-20.00 Pulzion byder på aktiviteter og smagsprøver af Sund Skolemad – Torvegade

Kl. 17.15 Tur i tårnet, Sct. Nicolai Kirke – Nicolai Plads Syd

Kl. 18.00-20.00 Åbent Rådhus – Rådhuset

Kl. 18.00-20.00 Fællesspisning i baghaven ved Food:Re:Formers og FællesSkabet Kolding. Det er gratis og maden er lavet af overskudsmad – R10, Riberdyb

Kl. 18.15 Tur i tårnet, Sct. Nicolai Kirke – Nicolai Plads Syd

Kl. 19.00-22.00 Kulturnat wellness med Slotssøbadet – Ved Åen/Sinnerup

Kl. 19.15 Tur i tårnet, Sct. Nicolai Kirke – Nicolai Plads Syd

Kl. 20:30-23.00 Udebio ved Nicolai Biograf, ”West Side Story” – Nicolai Gården

Kl. 21.00 Tur i tårnet, Sct. Nicolai Kirke – Nicolai Plads Syd 

Kl. 23.00-00.30 Filmvisning (ude), ”Architecture After Politics” –  R10, Riberdyb 

Kontakt

Kultur og Event

Kulturkonsulent
Mette Fersløv Schultz

By- og Udviklingsforvaltningen
Nytorv 11
6000 Kolding
Tlf. 79796180