Skip til hoved indholdet
Corona: Tiltag og konsekvenser Siden opdateres løbende...

Søren Rasmussen

1. viceborgmester

Dansk Folkeparti

Fødselsdato: 6. december 1972.

Billede i høj opløsning: Søren Rasmussen

Gruppeformand for Dansk Folkeparti i Kolding Byråd.
Medlem af Kolding Byråd valgt for Dansk Folkeparti fra 1.1.2014 til 31.12.2017.
Medlem af Kolding Byråd valgt for Dansk Folkeparti fra 1.1.2010 til 31.12.2013.
Medlem af Kolding Byråd valgt for Dansk Folkeparti fra 1.1.2006 til 31.12.2009.
Medlem af Kolding Byråd valgt for Socialdemokratiet fra 1.1.2002 til 31.12.2006.
Den 2. november 2004 udtrådt af den Socialdemokratiske Byrådsgruppe og indtrådt i Dansk Folkepartis Byrådsgruppe.
Medlem af Kolding Byråd valgt for Socialdemokratiet fra 1.1.1994 til 31.12.1997.
Indkaldt som suppleant for Dan Nielsen (A) i perioden 25.5.1999 til 30.6.1999 og for Ann-Marie Christensen (A) i perioden 1.8.2000 til 31.12.2000.

Nedenfor kan du læse mere om de hverv Søren Rasmussen er udpeget til

Økonomiudvalg og Stående udvalg:

  • » Økonomiudvalget (Næstformand)
  • » Seniorudvalget (Formand)
  • » Fritids- og Idrætsudvalget (Formand)
  • » Kulturudvalget (Medlem)

Andre udvalg, råd og nævn:

  • » Valgbestyrelsen for Sydjyllands Storkreds's 11. og 12. opstillingskredse, Kolding Nordkredsen og Kolding Sydkredsen (Næstformand)
  • » Valgbestyrelsen ved kommunale valg (Næstformand)
  • » Komiteen Nordea Danmark Fondens Idrætspris (Medlem)
  • » Bramdrupdam Sports- og Mødecenter (Kontaktperson)

Stedfortræder i:

  • » Kredsrådet for Sydøstjyllands Politi, Stedfortræder for Jørn Pedersen
  • » KL's repræsentantskab, Stedfortræder for Jørn Pedersen
  • » Fritidsrådet, Stedfortræder for Hanne Dam
  • » KL's politiske topmøder, Stedfortræder for Kristina Jørgensen