---
title: "Julelysene breder sig i Kolding bymidte"
description: "Borgmester Jakob Ville tænder lysene i gaderne og på butikkerne i Kolding bymidte onsdag 11. november kl. 17.30. Og der er flere julelys i gaderne i år, end der var sidste år."
date: "2026-11-06"
created: "2026-11-06"
---

[Hjem](https://www.kolding.dk/)

                    [Om kommunen](https://www.kolding.dk/om-kommunen)

                    [Nyhedsarkiv](https://www.kolding.dk/om-kommunen/nyhedsarkiv)

                [Julelysene breder sig i Kolding bymidte](https://www.kolding.dk/om-kommunen/nyhedsarkiv/julelysene-breder-sig-i-kolding-bymidte)

# Julelysene breder sig i Kolding bymidte

        ![](https://www.kolding.dk/i/MOLIRIMEDIA/383356cd-d8e8-4981-aa92-d17db98b97fc?width=800)

Sådan så Østergade i Kolding ud sidste år, da julelysene var tændt. På onsdag tændes de igen, så julehyggen rigtigt kan sprede sig i de centrale gader i Kolding.

Borgmester Jakob Ville tænder lysene i gaderne og på butikkerne i Kolding bymidte onsdag 11. november kl. 17.30. Og der er flere julelys i gaderne i år, end der var sidste år.

Julestemningen kan godt begynde at indfinde sig, for selv om der endnu er lidt tid til jul, så rykker julehyggen ind i de centrale gader i Kolding bymidte onsdag 11. november.

Her vil borgmester Jakob Ville tænde de julelys, der er hængt op over gaderne og på butikkernes facader, sammen med rådhusforvalter Frank Ravn.

Det sker kl. 17.30 på Akseltorv foran rådhuset, hvor tændingen begynder. Derefter går turen videre til Jernbanegade, Østergade, Adelgade og Låsbygade, hvor lysene bliver tændt lidt efter lidt.

Det vil ske til festligt akkompagnement af dygtige elever fra Kolding Musikskole.

- Alle os, der elsker jul, kan godt begynde at glæde sig. For det er et flot og hyggeligt syn, når hele Kolding bliver lyst op af alle julelysene. De senere år er mange af aktørerne i bymidten gået sammen med kommunen om at få pyntet flot op til jul, og i år er endnu flere kommet med. Det er dejligt at mærke det sammenhold, der er omkring at skabe den rigtige julestemning, siger borgmester Jakob Ville.

Som noget nyt i år kommer der lys i træerne ved det gamle posthus på Banegårdspladsen og i træerne i den sydlige del af Søndergade. Der er også flere butikker med julelys i år, end der var sidste år.

Med tændingen af julelysene varmer byen op til, at det store juletræ på Akseltorv skal tændes. Det sker som sædvanlig ved Julemandens Ankomst, der i år finder sted fredag 27. november kl. 17.30.
