---
title: "Kæmpestor urteskulptur spirer frem i Klostergade"
description: "En kæmpestor gavlskulptur med tre urter bliver en del af den nye Klostergade i Kolding. Den gamle gade gennemgår i øjeblikket en større forvandling. Målet er at skabe et hyggeligt og grønt kvarter."
date: "2026-05-26"
created: "2026-05-26"
---

[Hjem](https://www.kolding.dk/)

                    [Om kommunen](https://www.kolding.dk/om-kommunen)

                    [Nyhedsarkiv](https://www.kolding.dk/om-kommunen/nyhedsarkiv)

                [Kæmpestor urteskulptur spirer frem i Klostergade](https://www.kolding.dk/om-kommunen/nyhedsarkiv/kaempestor-urteskulptur-spirer-frem-i-klostergade)

# Kæmpestor urteskulptur spirer frem i Klostergade

                ![](https://www.kolding.dk/i/MOLIRIMEDIA/13e28448-a403-4da2-350a-08deb4ddfbdb?width=800)

Sådan kommer kunstværket på gavlen af Klostergade 6 til at se ud. Når gadelyset tændes, bliver de tre urter også belyst. Illustration: Oskar Koliander.

En kæmpestor gavlskulptur med tre urter bliver en del af den nye Klostergade i Kolding. Den gamle gade gennemgår i øjeblikket en større forvandling. Målet er at skabe et hyggeligt og grønt kvarter med ny belægning, plantebede, mulighed for udeservering – og så en iøjnefaldende skulptur med rødderne solidt plantet i Klostergades historie.

Det er den 40-årige dansk/svenske billedkunstner Oskar Koliander, der har fået til opgave at skabe en skulptur, som kan styrke Klostergades identitet og indbyde til ophold og besøg.

Den 10 meter høje skulptur fremstillet af genbrugsstål kommer til at pryde endegavlen på bygningen Klostergade 6. Skulpturen består af tre velkendte urter – salvie, rosmarin og timian.

”Jeg håber, det vil pirre fantasien og vække den barnlige nysgerrighed hos gadens beboere og gæster, når de pludselig ser tre magiske urter, der er lige så høje som palmer,” siger Oskar Koliander.

## Royal inspiration

Inspirationen til urteskulpturen har Oskar Koliander fundet i Koldings historie.

”Jeg er blevet inspireret af Slotshaven ved Koldinghus, der blev anlagt af Dronning Dorothea i 1547, og som grænsede op til Gråbrødreklosteret, hvor der naturligvis også blev dyrket krydderurter. Jeg kunne have valgt blomster til værket, men jeg foretrak urterne, som både har været brugt som medicin og til at give smag til maden. Urterne skaber på den måde bro mellem det lægelige og det folkelige – og mellem stedets historie og den fremtidige vision om et attraktivt grønt kvarter,” forklarer Oskar Koliander.

![](https://www.kolding.dk/i/MOLIRIMEDIA/bce5acd3-8cdd-4af2-350c-08deb4ddfbdb?width=800)

*Fremstillingen af blade og stængler til urterne er i fuld gang. Materialet er genbrugsstål, som efterfølgende bliver malet i forskellige grønne nuancer.*

## Urter på pæle

Forberedelserne til opsætning af den nye skulptur er netop gået i gang. Der skal støbes et fundament til værket, og gavlen på Klostergade 6 renoveres og males blå – en lille reference til det royale. I starten af august bliver kunstværket efter planen sat op efterfulgt af en officiel indvielse 17. august, kl. 16-17.

De tre urter kommer til at vokse op fra hver sin lygtepæl. Det vil forhåbentlig skabe en god snak og sætte gang i fantasien hos byens gæster, når de får øje på kæmpeurterne.

”Jeg kan godt lide, når helt almindelige ting bliver brugt i nye sammenhænge i byrummet. Og så har lygtepælene også en praktisk fordel. De er stort set vedligeholdelsesfri, og så undgå vi, at børn og andre kravler op i urterne,” fortæller Oskar Koliander med et smil.

## Kunst som del af byudviklingen

Den kommende skulptur er en del af Kolding Kommunes strategi og handleplan for kunst i det offentlige rum, som skal berige beboere, borgere og gæster med spændende værker.

”Vi er i gang med en meget ambitiøs fornyelse af Kolding bymidte. Her tænker vi ikke blot på belægninger, mere beplantning, grønne byrum og bedre belysning. Kunst bliver også en del af indsatsen, som skal skabe en spændende og levende bymidte. Urterne her er det første kunstværk, og de kommende år rykket kunsten også ind i andre byrum i bymidten,” forklarer formanden for Plan- og Teknikudvalget Tobias Jørgensen.

Formanden for Kultur- og Eventudvalget Merete Due Paarup supplerer:

”Kunst og kultur er med til at give vores byrum et løft og tilføre dem karakter. Når kunsten spiller sammen med omgivelserne og den lokale fortælling, opstår der særlige steder, som man har lyst til at opholde sig i. Urteskulpturen bliver et stærkt visuelt kendetegn for Klostergade og et eksempel på, hvordan vi kan bruge kunst til at styrke både fællesskab og byliv.”

## Samarbejde med Trapholt

Skulpturen i Klostergade er blevet valgt og kvalificeret gennem samarbejdet mellem Kolding Kommune og kunstmuseet Trapholt som led i kommunens kunststrategi og den tilhørende handleplan.

”I samarbejdet med Kolding Kommune har vi bidraget med sparring og faglig opkvalificering af værket, så det både kunstnerisk og teknisk står stærkt i det offentlige rum. Oskar Kolianders skulptur forener en klar idé med en høj håndværksmæssig kvalitet, og den indgår fint i den samlede kunststrategi, hvor ambitionen er at skabe vedkommende og langtidsholdbar kunst for borgerne,” siger museumsdirektør Karen Grøn.

Som kunstner foretrækker Oskar Koliander selv at arbejde i gaderummet fremfor at skabe værker til udstilling i et galleri.

”Jeg er fascineret af, hvordan det, vi sætter op i byrummet, påvirker os – hvordan der sker noget i hovedet på os, når vi ser noget nyt og usædvanligt,” siger Oskar Koliander og fortsætter:

”Urterne kommer til at stå i en smal passage. Placeringen tiltaler mig. Skulpturen praler ikke af sig selv. Nogle vil måske endda sige, den er gemt lidt væk bag et stort træ, og det er fint. Det skaber en helt anden nysgerrighed, når man pludselig får øje på værket i stedet for, at det bliver smidt i hovedet på én på en visuel aggressiv måde, som vi ellers er vant til i vores moderne verden.”

Muligheden for den unikke placering er opstået i et samarbejde med to private lodsejere, som velvilligt har stillet deres ejendomme til rådighed for det nye kunstværk i gadebilledet.

![](https://www.kolding.dk/i/MOLIRIMEDIA/e8a97316-7a9f-4c78-350b-08deb4ddfbdb?width=800)

*Oskar Koliander: "* *Jeg er fascineret af, hvordan det, vi sætter op i byrummet, påvirker os."*

## Læs mere

Læs mere om [forskønnelsen af Klostergade og Lille Brostræde](https://www.kolding.dk/MOLIRIPAGE/c4baf0aa-8a63-41c7-b6a7-6272a4a5f8de "forskønnelsen af Klostergade og Lille Brostræde "). Sideløbende gennemføres der en omfattende renovering af resten af Koldings historiske bykerne. Målet er at accelerere bymidtens udvikling fra købstad til mødested med attraktive grønne byrum, der vil styrke hverdagsliv, kultur og handel.

Læs [Koldings strategi for kunst i det offentlige rum](https://www.kolding.dk/p/Politik/Politikker%20og%20strategier/K/Kunststrategi.pdf "Koldings strategi for kunst i det offentlige rum").
