Kolding Kommunes befolkning vokser – både i byer og lokalsamfund
Sidste år valgte 6.364 nye borgere at slå sig ned i Kolding Kommune. Det gav en befolkningsvækst på 780 personer. Og over de seneste fire år er befolkningstallet vokset med 2.833 personer, hvilket overstiger den politiske målsætning
Noget tyder på, at flere får øjnene op for, at det er attraktivt at bo, leve, uddanne sig og arbejde i Kolding Kommune.
Udviklingen kan ses i befolkningsstatistikken. I 2025 voksede indbyggertallet med 780 personer, og over de seneste fire år er befolkningstallet vokset med 2.833 indbyggere, hvilket er flere end byrådets målsætning.
Både land og by er med
Befolkningsvæksten er spredt ud over hele kommunen, hvor byer og lokalsamfund bredt set har fået flere indbyggere. Der var størst procentuel vækst i Eltang, der voksede med 8,9% eller i alt 82 borgere. Udviklingen falder sammen med, at der er bygget meget i byen de senere år, både private lejeboliger og parcelhuse.
Kolding by voksede også pænt med 599 borgere, eller 0,9%. Og to af centerbyerne oplevede vækst, nemlig Lunderskov med 60 borgere og 1,9% og Vamdrup med 26 borgere og 0,5%.
- Det er en flot vækst, som jeg er rigtig glad for. Det er dejligt at se, at flere landsbyer og centerbyer oplever fremgang sammen med Kolding by. Det viser, at vi har noget at byde på, både for dem, der gerne vil bo i byen, og dem, der foretrækker mere rolige omgivelser i de mindre byer. Og jeg ser gerne, at endnu flere får lyst til at flytte til Kolding Kommune, siger borgmester Jakob Ville.
Fortæl om dit hverdagsliv
Han opfordrer til, at alle hjælper til med at få flere gjort opmærksom på de fordele, der er ved at bo i Kolding Kommune.
- Jeg tror, at vi alle sammen kan gøre vores til at få flere indbyggere, hvis vi bliver bedre til at fortælle om de gode ting, der foregår i vores kommune. De ting og forhold, der gør hverdagslivet godt. Det kan være gode historier om, hvordan man benytter vores skønne natur, eller om de fællesskaber, der findes i vores mange foreninger, i kulturlivet, på arbejdspladserne og på uddannelsesinstitutionerne. Det kan også være om de virkelig gode tilbud, vi har på børne- og skoleområdet. Hver eneste dag foregår der noget, vi kan være glade for og stolte af. Fortæl det til dem, I kender, og også meget gerne på de sociale medier, opfordrer borgmesteren.
De fleste indrejste er danske statsborgere
Med væksten i 2025 var der pr. 1. januar 2026 et befolkningstal på 96.285 personer i kommunen. Væksten kommer bl.a. fra overskud på balancen over mellemkommunale flytninger. Det vil sige, at der var flere, der flyttede til Kolding Kommune, end der var folk, der flyttede væk til andre kommuner. Overskuddet på balancen var på 39 borgere. Der kom flest tilflyttere fra Vejle, Aarhus og Vejen.
Og i 2025 har der været en stigning i antallet af tilflyttere fra Vejle, Aarhus og Odense sammenlignet med de tre foregående år.
Ellers kom væksten fortrinsvis på grund af indrejste fra udlandet. I alt var der i 2025 et overskud på 778 borgere på indrejsebalancen, altså forskellen mellem ind- og udrejste fra og til andre lande. Hele 84% af de indrejste var i aldersgruppen 18 – 64 år, altså i den arbejdsdygtige alder. Det indikerer, at de nye, internationale borgere kommer til Kolding Kommune for at arbejde eller studere.
De indrejste havde mange forskellige statsborgerskaber, og her udgjorde de danske statsborgere den største andel. I 2025 var 15,6 % af alle indrejste personer danske statsborgere, som vendte hjem til Danmark og Kolding efter ophold i udlandet.
Fakta
Antal indbyggere i Kolding Kommune pr. 1. januar 2026: 96.285
Befolkningsvækst i 2025: 780
Bevægelser i 2025:
Tilflyttede fra andre kommuner: 4.834
Fraflyttede til andre kommuner: 4.795
Flyttebalance mellem kommuner: 39
Indrejste fra udlandet: 1.530
Udrejste til udlandet: 752
Balance ind-/udrejste: 778
Fødsler: 864
Dødsfald: 919
Balance fødsler/dødsfald: -55
Summen af de tre balancer resulterer ikke i tallet for befolkningsvæksten, da dette også indeholder ”forsvundne” borgere, der ikke har registreret adresse for til- eller fraflytning.
Der kan forekomme efterkorrektioner af tallene.
Kilde: LIFA Census, opgjort pr. 13.1.2026.