Dagsorden eller referat
Referat
Liste med Dato, udvalg, sted samt pdf udgave af dagsordenen til download.
Dato: |
10-01-2017 15:00:00 |
---|---|
Udvalg: |
Kolding Talentråd |
Sted: |
Børne- og Uddannelsesforvaltningen, mødelokale 2.1 |
Pdf: |
|
Sagsnr.: 16/21988
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
Sagsfremstilling
På det seneste møde i Eliteidrætsrådet blev der udarbejdet en ny udviklingsplan, som fokuserede på andre elementer end markedsføring. Eliteidrætsrådet har i løbet af 2016 tilknyttet nyt medlem med kompetencer indenfor markedsføring for at styrke dette område. En intensivering af markedsføringen forankret via en markedsføringsplan, som Eliteidrætsrådet har udviklet i fællesskab. Den endelige markedsføringsplan skrives ind i Kolding Elites udviklingsplan.
Udarbejdelsen af markedsføringsplan faciliteres af markedsføringskonsulent Tue Knudsen.
Sagsnr.: 16/21988
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
Sagsfremstilling
I Kolding Kommunes budget for 2017 og i overslagsårene er der afsat en pulje på 150.000 kr. under Fritids- og Idrætsudvalget til indgåelse af sportsmarkedsføringsaftaler med mindre eliteklubber. For at kunne udmønte beløbet skal der fastsættes kriterier for udvælgelse af klubber, der kan indgås sportsmarkedsføringsaftaler med. Eliteidrætsrådet er blevet anmodet om at fremkomme med et udkast til kriterier for udmøntning af puljen.
Det foreslås at lægge nedenstående kriterier til grund for at indgå sportsmarkedsføringsaftaler med mindre eliteklubber:
- klubben skal være hjemmehørende i Kolding Kommune,
- idrætsgrenen skal være organiseret under et DIF anerkendt forbund,
- klubben skal have udøvere med et vurderet potentiale til at vinde EM, VM eller OL medaljer på seniorniveau indenfor en fireårig periode,
- idrætsgrene med Team Danmark disciplinanalyse har fortrinsret.
Puljen er oprettet for at tilgodese klubber i mindre idrætsgrene, der ikke har den daglige fokus fra medierne, før der opnås internationale medaljer. Der er derfor lagt et sigte på internationale medaljer til EM, VM eller OL på seniorniveau indenfor en periode på fire år. Det kan være nuværende seniorudøvere eller talenter med potentiale, der kan danne baggrund for, at der indgås en aftale.
For at idrætsgrenen har en national bevågenhed skal den pågældende idrætsgren være organiseret under et DIF anerkendt forbund. Klubber i idrætsgrene, der har gennemgået en disciplinanalyse hos Team Danmark vægtes højere, idet denne beskriver sportens internationale udbredelse og dens elitære niveau.
Kolding Kommunes eksponering på kort sigt afhænger af klubbens nuværende seniorniveau, og derfor foreslås to niveauer. Klubber, der allerede præsterer på internationalt seniorniveau, kan opnå en sportsmarkedsføringsaftale til en værdi af 30.000 kr., mens klubber der vurderes potentielt at kunne præstere på internationalt seniorniveau kan opnå en sportsmarkedsføringsaftale til en værdi på 20.000 kr. Værdien foreslås at være på minimum 20.000 kr. for at støtten har en betydning for klubbens arbejde. Der forventes at kunne indgås 5-7 aftaler.
Klubber, der ønsker en sportsmarkedsføringsaftale skal indsende ansøgning, der skal indeholde begrundelse for det sportslige potentiale samt en beskrivelse af Kolding Kommunes modydelser.
Ansøgningerne kan behandles to gange årligt i Fritids- og Idrætsudvalgets møder i maj og december måned efter indstilling fra Eliteidrætsrådet. Ansøgninger skal derfor være forvaltningen i hænde senest 14 dage før de ordinære møder i Eliteidrætsrådet i april og november måned.
Puljen er forbeholdt foreninger, der ikke har en anden sports- markedsføringsaftale med Kolding Kommune.
Beslutning Eliteidrætsrådet den 10-01-2017
Forslaget indstilles til godkendelse, med den ændring,
Beslutning Fritids- og Idrætsudvalget den 01-02-2017
Beslutning Fritids- og Idrætsudvalget den 01-03-2017
at klubben skal have vundet DM,
at det i vurderingen kan indgå, at klubben kan have udøvere med et vurderet potentiale til at vinde EM, VM eller OL medaljer på seniorniveau indenfor en seksårig periode,
at Team Danmarks disciplinanalyse kan indgå i vurderingen, og
at der minimum kan gives et tilskud på 10.000 kr.
Sagsnr.: 16/21988
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
at fremsendte udkast godkendes,
at mål omhandlende markedsføring føres ind efterfølgende og fremsendes til godkendelse på Eliteidrætsrådets næste møde,
Sagsfremstilling
Eliteidrætsrådet udarbejdede på sit seneste møde rammerne for de kommende års arbejde, som skulle udmøntes i en ny udviklingsplan. Resultaterne fra workshoppen er sat ind i en ny udviklingsplan, og der er tilføjet handlinger og delmål til udviklingsplanen. Der blev ikke arbejdet med markedsføring, da dette område er tiltænkt særskilt workshop, der er første punkt på Eliteidrætsrådets dagsorden ved dette møde.
Beslutning Eliteidrætsrådet den 10-01-2017
Godkendt.
Bilag
Sagsnr.: 16/21988
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
Sagsfremstilling
Der er et ønske om at få faste tider til mentaltræner og kostvejleder, så det er lettere at komme i dialog med ekspertbistanden for udøvere og trænere. Der er indledt dialog om brug af lokaler i Sydbank Arena, således at de en dag hver anden uge har fast arbejdstid til forberedelse, vejledning mm., hvor det vil være muligt at komme i kontakt med dem.
Det vil også være muligt for trænere i begrænset omfang have forberedelsestid samme sted og derigennem styrke netværket. Flere trænere er positive overfor ideen, men det er stadig meget få, der forventer at bruge det i starten. Såfremt flere trænere kommer til at ønske at bruge ordningen, vil der være en merudgift men også mulighed for at opnå synergier og et tættere samarbejde på tværs af idrætsgrene og de eksterne eksperter.
Beslutning Eliteidrætsrådet den 10-01-2017
Godkendt.
Sagsnr.: 16/21988
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
Sagsfremstilling
Kolding Elite har siden 2009 haft samarbejde med firmaet Sporthouse om klubudviklingsforløb for samarbejdsklubberne. Samarbejdet har indebåret en Mønsterklubanalyse®, udarbejdelsen af en udviklingsplan, og udarbejdelse af politikker samt strategier for talent og elitearbejdet. Derudover har der været tilbud om forskellige workshops. Efterhånden som udviklingsplanerne har været udløbet, er der udarbejdet nye.
For at optimere udbyttet af klubudviklingen og en kontinuerlig brug af udviklingsplanerne og strategierne er Sporthouse bedt om at komme med et nyt udkast til, hvordan der kan komme mere kontinuitet i arbejdet og klubbernes brug af planerne.
Fremadrettet ønskes en yderligere formalisering af klubudviklingen samtidig med, at der etableres et bonussystem. Hver klub skal en gang årligt holde et arbejdsmøde med klubudviklingskonsulent omkring udviklingsplan, talent- og elitestrategi, og der skal være en organisationsplan for klubben samt jobbeskrivelser på nøgleroller i klubben. Her fastlægges også de mål, som der skal arbejdes med og udløse bonusordning.
Derudover vil der fortsat være mulighed for at få klubspecifikke forløb indenfor de afsatte rammer. Ændringerne er indskrevet i udkast til støttekoncept for samarbejdsklubber for 2017-2018.
Beslutning Eliteidrætsrådet den 10-01-2017
Godkendt.
Sagsnr.: 16/22205
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
Sagsfremstilling
Formålet med Kolding Elites støttekoncept er at regulere samarbejdet med de lokale klubber og synliggøre støttemulighederne. Udkastet til støttekoncept for 2017-2018 tager udgangspunkt i det gældende støttekoncept for 2016-2017 med enkelte justeringer.
Pointkravene til klubberne i analysen er opjusteret, således at kravene til klubberne også er marginalt højere. Såfremt klubberne opnår samme point som ved støttekoncept for 2016-2017 vil alle opnå samme indplacering.
I det nye støttekoncept er der indskrevet krav til deltagelse i klubudvikling med tilhørende bonusordning for at opnå relevante udviklingsmål for klubberne.
Specialforbund inddrages til at medvirke i analysen og en samlet drøftelse af, hvordan samarbejdet klub, kommune og forbund kan videreudvikles og understøtte klubbens talentudvikling. Der kan være nye foreninger, der ønsker at gennemgå analyse for at blive optaget i samarbejdet.
Beslutning Eliteidrætsrådet den 10-01-2017
Godkendt.
Bilag
Sagsnr.: 16/198
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
Sagsfremstilling
Under Fritids- og Idrætsområdet er der afsat ??? kr. til Eliteidrætsrådets arbejde i 2017. Det fremsendte udkast tager udgangspunkt i de øvrige punkter behandlet på dagsordenen, som kan få indflydelse på budgettets sammensætning.
Budget for Kolding Elite 2017 | Budget 2016 i t. kr. | Budget 2017 i t. kr. | Note |
Samlet Budget inkl. tilskud fra Team Danmark | 1.552 | 2.206 | |
Støttekoncept inkl. løntilskud til klubber | 330 | 330 | |
Træningsoptimerende redskaber herunder sportlog samt idrætsspecifik ekspertise | 70 | 0 | Der kan søges midler via midler fra Kolding Talent |
Realisering af klubbernes udviklingsplan | 125 | 0 | Klubtilskud til realisering af udviklingsplaner lagt under klubudvikling |
Udviklingstiltag | - | 103 | Til prioritering af tiltag |
Understøttelse af fleksible ungdomsuddannelser | 50 | 50 | |
Tilskud til akademi | 155 | 155 | |
Kostvejleder, fysisk træner og mentaltræner | 230 | 230 | |
Eliteidrætslinje | 355 | 355 | |
Træneruddannelse | 100 | 100 | |
Klubudviklingsforløb | 61 | 186 | Mere fokus på implementering og løbende opdatering af udviklingsplaner og talentstrategier |
Markedsføring herunder inside | 16 | 16 | |
Administration – møder og kurser | 60 | 60 | |
Idrætsskoler 0.-6. klasse | - | | |
Restbeløb | 0 | 0 | |
Beslutning Eliteidrætsrådet den 10-01-2017
Godkendt.
Sagsnr.: 16/21988
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
Sagsfremstilling
Beslutning Eliteidrætsrådet den 10-01-2017
Godkendt.
Sagsnr.: 16/21988
Resumé
Sagen behandles i
Forslag
Elitekoordinatoren foreslår,
Sagsfremstilling
Indeværende dagsordenspunkt er alene et orienteringspunkt, hvorfor der ikke kan træffes beslutninger under punktet, idet dette i hver enkelt sag ville kræve forudgående optagelse af et punkt på dagsordenen.
Der orienteres bl.a. om status på:
Beslutning Eliteidrætsrådet den 10-01-2017
Godkendt.