Tilskuddet søges til et A-trænerkursus, der er DBUs næsthøjeste træneruddannelse. DBU A-træner er en UEFA-blåstemplet uddannelse på 180 timer fordelt ud på et år. Uddannelsen kommer omkring mange af de udfordringer, man dagligt møder som træner for et elitehold – i ungdoms- eller seniorregi. Ud over de faste terminer, modtager kursisten supervisioner fra instruktøren til egen træning.
DBU A-træner uddannelsen tilbydes trænere, som har gennemført DBUs B-træneruddannelse og bestået den afsluttende eksamen, der giver B-licens.
DBU ønsker at indføre en ny licensstruktur, hvor klubberne kan modtage op til 3 stjerner, som minder om det vi kender fra drenge licensen. Her ønsker KoldingQ, at man som minimum er i blandt de 8 bedste rangerede hold. Her vil man komme til at møde de andre bedste hold flere gange, i landsdækkende rækker for både U16 og U18.
I stillingen som Head og Coaching, skal man i følge den nye licensstruktur, som minimum være tilmeldt DBU A-træner for at opnå 2 stjerner. Ved to stjerner er klubben på et niveau, hvor man primært har fokus på U16 og U18 afdelingen.
KoldingQ ønsker, at opkvalificere talentchefen, som er halvtidsansat som Talentchef og Head og Coaching, og indehaver at DBU B-licens til DBU A-træner.
Der resterer inden dagens møde 42.000 kr. i puljen til træneruddannelse.