Skip til hoved indholdet

Kandidater, lister og valgforbund

11 partier/lister stiller op til kommunalvalget den 16. november.

Ud over de seks partier, der er repræsentereret i Kolding Byråd i dag, er der fem partier eller lister, der stiller op til valget. Der er i alt 113 kandidater, der ønsker en af byrådets 25 pladser.

A. Socialdemokratiet

Birgitte Munk Grunnet
Filip Bekic Bladt
Poul Fremmelev
Vibeke Boisen Brandhof
Per Bødker Andersen
Folmer Krogh
Elvis Comic
Jane Bødskov Petersen
Gerrit Toet
Gitte Guldberg Spanier
Michael Jørgensen
Bjarne Stolten Thomsen
Hamlaoui Bahloul
Jacob Bøegh

B. Radikale Venstre

Merete Due Paarup, Jordrup
Margreet Smit, Sdr. Stenderup
Jonathan Dyring Løvbom, Hjarup
Vahida Hadzija, Kolding
Charlotte Enevoldsen, Kolding
Bjørn Olsen, Seest
Kenny C. Holm, Sjølund
Bo Skibelund, Almind
Knud Nørregaard, Bramdrupdam
Preben Tamborg Pedersen, Kolding S
Hans Krab Koed, Fovslet
Ole Holst, Drejens
Jens Sørensen, Kolding
Erik Krab Koed, Almind-Viuf
Lars Keller, Sdr. Bjert

C. Det Konservative Folkeparti

Knud Erik Langhoff
Gitte Grønbæk
Freddy Christensen
Jacob Silberling Knudsen
Casper N. Maglekær
Mirela Tanovic
Jørgen Bøytler
Dan Foss Kragh
Daniel Klestrup Bjærge
Betina Wettengel
René Nikolaj Andersen
Christian Saxov
Mette Borchert Vahlun
Signe Bøje Sahner
Jesper Termansen

D. Nye Borgerlige

Mikael Fiurendal
Jan Tambo
Allan Søllingvraa Rasmussen
Christina Britten
Dorte Noer
Peter Krogsten
Anders Thygesen

F. SF - Socialistisk Folkeparti

Villy Søvndal, Sdr. Bjert
Hans Holmer, Kolding
Susanne Stenstrop Thorsen, Kolding
Marianne Jespersen, Kolding
Iben Lehmann Rasmussen, Bramdrupd.
Jørn Chemnitz, Kolding
Abdullah Ismail, Brændkjær
Ole Damborg, Bramdrupdam
Mette T. R. Andersen, Kolding
Nanett Jensen, Vamdrup
Erik Dyg Sørensen, Kolding
Poul Erik Nørregaard, Kolding
Gitte Høien Johnsen, Chr.feld
Jesper Elkjær, Kolding

I. Liberal Alliance

Helena Artmann Andresen
Mikkel Pedersen
Carsten Andersen
Martin Kodahl
Dennis Paaske

K. Kristendemokraterne

Jens Chr. Olesen, Christiansfeld
Jørgen Høier, Seest
Simon Marker Pedersen, Kolding

O. Dansk Folkeparti

Søren Rasmussen
Laura Guldager
Molle Lykke Nielsen
Kristian Kruse
Jackie Damkjær Hansen
Mariane Hansen
René Arndt
Mikael Krogh
Tenna Lindgaard
Nancy Lystlund

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti

Eva Kjer Hansen, Kolding
Jakob Ville, Seest
Ole Martensen, Kolding
Birgitte Kragh, Skanderup
Lene Brandenborg, Fynslund
Ole Alsted, Almind-Viuf
Tobias Jørgensen, Hoppeshuse
Trille Nikolajsen, Vester Nebel
Mads Kloppenborg-Skrumsager, Chr.f
Jørgen Meyer, Kolding Nord
Yrsa Mastrup, Vamdrup
Mette Balsby, Kolding
Ahmad Mohammadi, Kolding
Lennarth Hansen, Harte
Glenn Lundt, Vamdrup
Morten Hansen, Agtrup
Niels Henning Bladt, Brændkjær
Jan Schjerning, Lunderskov
Anette Juhl, Sdr. Stenderup

Y. Kryds for Kolding

Simon Maegaard, Kolding

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne

1. Benny Dall, Vonsild
2. Hanne Dam, Kolding
3. Jannie Winberg, Dalby
4. Ivan Balleby, Kolding
5. Margot Pedersen, Harte
6. Brian Simonsen, Vamdrup Ødis-Br.
7. Alice Munkholm Dall, Kolding
8. Erik Voss, Kolding
9. Daniela Skov
10. Ole Maass, Kolding

Følgende partier har indgået valgforbund:

  • Socialdemokratiet og SF - Socialistisk Folkeparti
  • Radikale Venstre, Enhedslisten – De Rød-Grønne og Kryds for Kolding
  • Det Konservative Folkeparti, Nye Borgerlige og Kristendemokraterne
  • Dansk Folkeparti, Liberal Alliance og Venstre, Danmarks Liberale Parti

Partier kan støtte hinanden ved at indgå valgforbund med hinanden, og kan i nogle tilfælde betyde, at de tilsammen får et mandat mere, end hvis de ikke indgik i et forbund.

Mere om Liste og valgforbund (Indenrigs- og Boligministeriet)