Store valgdag: Stem med
Stem med når der tirsdag den 18. november er kommunal- og regionalvalg.
Har du sat kryds i din kalender? Tirsdag den 18. november er der kommunal- og regionalvalg i hele Danmark. Her har du mulighed for at være med til at sammensætte det nye byråd for Kolding Kommune og det nye regionsråd for Region Syddanmark.
Afstemningsstederne åbner kl. 8.00 og lukker kl. 20.00.
Når du skal sætte dit kryds, bedes du medbringe dit tilsendte valgkort. På valgkortet fremgår det, hvilket afstemningssted du skal stemme fra.
Hvis du har mistet dit valgkort, bedes du i stedet medbringe gyldig legitimation som f.eks. pas eller kørekort. Det samme gælder, hvis du ikke har modtaget noget valgkort, selv om du har ret til at stemme til kommunal- og regionalvalget.
Vælgere med særlige behov
På alle valgsteder er der en valgboks med ekstra bredde, som er egnet til kørestolsbrugere, og der er sorte filtpenne, en ikke-håndholdt lup og en LED-lampe til rådighed for borgere med nedsat syn.
Hvis du kan møde op på valgstedet, men på grund af sygdom eller manglende førlighed ikke kan komme ind i selve valglokalet, kan du stemme uden for valglokalet ved henvendelse til valgstedets valgstyrere.
Læs mere
I vores store valgtema på www.kolding.dk/valg kan du læse meget mere om kommunal- og regionalvalget.